خرید اینترنتی فایل<دانلود تحقیق در مورد حقوق زنان در اسلام>

دانلود تحقیق در مورد حقوق زنان در اسلام با ما باشید با یکی دیگر از فایل های قابل دانلود با عنوان : دانلود تحقیق در مورد حقوق زنان در اسلام.

*******************************************************

لینک دانلود و خرید محصول در پایین همین صفحه

فرمت فایل: ورد (Word)

قابل ویرایش و آماده چاپ

*******************************************************

قسمتی از محتوای فایل جهت بررسی شما پیش از خرید در زیر نمایش داده شده است:

تعداد صفحات : 12 صفحه

مقدمه:

امروز در جهان بیش از 2/1 میلیارد مسلمان وجود دارد یعنی بیش از 20% از جمعیت جهان (1990) و تا سال 2020 از هر 4 نفر در روی زمین یک نفر مسلمان خواهد بود. با توجه به این مسئله هنوز بسیاری از دانشگاهیان و مردم عادی پیشداوریهایی نسبت به قوانین اسلامی دارند رسانه‌های غربی نیز هیچگاه قوانین اسلامی و قضاوت در مورد آن را به درستی درک نکرده‌اند. نمونة بارز این سوء تعبیر بمب‌گذاری و تخریب مرکز تجارت جهانی در نیویورک بود که رسانه‌ها در معرفی متهم‌های واقعه مرتباً عبارت «بنیادگرایان اسلامی» را بکار می‌بردند.

جدایی دین از حکومت

مشکل‌ترین بخش از حقوق اسلامی که غربی‌ها از درک آن عاجزند مسئله عدم جدایی بین مراکز حکومتی با مراکز دینی است. در حالیکه در اسلام دین و حکومت هر دو یکی هستند و حقوق اسلامی توسط حکومت اسلامی کنترل، اجراء، و تنظیم می‌شود. در جامعة اسلامی قوانین مدنی هم برای مسلمانان و هم غیرمسلمانان وجود دارد ولی «شریعت» فقط برای مسلمانان قابل اجراء است. حقوقدانان غربی و سایر کسانی که در حقوق عمومی مطالعه دارند برای فهمیدن این مفهوم با اشکال مواجه می‌شوند. از جمله قانون اساسی آمریکا (Bill of Rights) دولت را از تأسیس یک دین منع می‌کند. دادگاه عالی آمریکا براساس موارد زیادی به این نتیجه رسیده که نمی‌تواند یک دین را بر بقیه ترجیح دهد. مفهوم اختلاط کلیسا و حکومت از دید بیشتر متخصصان حقوقی و استادان دانشگاه آمریکا به لحاظ تاریخی امری شیطانی است و مشکلات زیادی را به همراه دارد.

اصولاَ دارابودن نظریه و دیدگاه از پیش تعیین شده، موجب محدود شدن پایه اطلاعات و معلومات در حلّ بسیاری از مشکلات اجتماعی و جنائی می‌شود. البته استفاده از تحلیل مسیحیت ممکن است به حل این مشکل مقداری کمک کند. نادیده گرفتن اعتقادات سایر فرقه‌های مسیحیت و پافشاری بر اعتقاد خود به خدا موجب محدود شدن پایة اطلاعات انسان شده و حتی مانع شناسایی فرد از دین خود می‌شود. مشابه همین نظر برای قوانین اسلامی و دین اسلام نیز وجود دارد. «قوانین اسلامی دارای آراء و مفاهیم و اطلاعات بسیاری است که می‌تواند مشکلات جنایی معاصر در موضوعات و بخش‌های مختلف جهان را حلّ نماید. قانون اسلامی یا «شریعت» منافع خانواده را در کشورهایی که قانون شخصی توسط دین تعیین می‌شود، بطور کامل حفظ می‌کند. همچنین این قانون منافع مسلمانانی که در کشورهای غیراسلامی زندگی می‌کنند و دادگاه و قضاوت در آن کشورها ملیت در حقوق فردی را می‌شناسد، نیز حمایت می‌کند. به این منظور و برای انجام این عمل ابتدا باید ذهنیت نادرست سابق یعنی جدایی حکومت از دین فراموش شود.

مالکیت زنان در اسلام

علیرغم تبلیغات علیه حقوق زنان در اسلام زنان جایگاه خاصی در این مکتب فکری الهی برخوردارند و بنابر قوانین اسلامی زنان استقلال کامل و آزادی در امور اقتصادی و مالی داشته و می‌تواند املاک شخصی خود را به هر صورتی که مایلند و بدون موافقت شوهر استفاده کنند. این مسئله شامل اموالی می‌شود که زنان چه قبل از ازدواج و چه بعد از ازدواج بدست آورده‌اند. قوانین بعضی از کشورهای اروپایی مانند فرانسه به مرد این اختیار وظیفه را برای کنترل مایملک همسران خود داده است.

یک مقایسة دقیق بین قانون اسلام و قانون به اصطلاح دنیای متمدن غربی بخصوص در مورد کشورهایی که قوانین کامل‌تری دارند مانند آئین مدنی فرانسه نشان می‌دهد که علیرغم مفهومی که بعضی معتقدند سیستم‌های قانونی کشورهای مدعی تمدن نسبت به آزادی و استقلال زنان در ادارة امور مالی خود محدودیتی قائل هستند در حالیکه بنابر آئین مدنی جمهوری اسلامی ایران که براساس قانون شیعه تنظیم شده زنان بطور مستقل می‌تواند هر نوع استفاده‌ای نسبت به اموال خود داشته باشد.

حق مهریه

یکی از سنتهای بسیار کهن برای استحکام روابط خانوادگی، قائل شدن به حق مهریه به هنگام ازدواج، برای زن است به این معنا که مرد چیزی از مال خود به زن هدیه دهد. شرع مقدس اسلام نیز حق «مهریه» برای زن را تأیید کرده و قوانین خاصی برای آن بیان کرده است.

زنان در قرآن

در آیات بسیاری از قرآن به زنان اشاره شده است بسیاری از آنان بر پیروی از دین خدا و اطاعت از وی تأکید می‌کنند در این آیات زنان و مردان بصورت مساوی به اطاعت از خداوند فراخوانده می‌شوند در بسیاری از این آیات از زنان و مردان که مؤمنین واقعی هستند خواسته شد تا درستکار، رئوف و یاریگر یکدیگر باشند در بعضی از آیات زنان مردان به‌طور مساوی مخاطب قرار می‌گیرند تا در برآورده ساختن خواسته‌های یکدیگر کوتاهی نکنند در قرآن نمونه‌های بسیار شاخصی از ارتباط زنان با خداوند مانند ارتباط حضرت مریم(س)، ملکه صبا و قدرتی که خدا به وی اعطا کرده بود دیده می‌شود که این داستانها منابع بسیار زیبا و خوشایندی از جایگاه زنان و مردان در اسلام است.

مراجع:

تساوی روحی زنان و مردان

(سورة الاحزاب، آیه 35)

چگونگی نگاه به زنان

(سورة نساء، آیه 19)

همکاری و مشاوره با زنان

(سورة توبه، آیه 71)

اجماع درخصوص تصمیم‌سازی

(سورة بقره، آیه 233)

منبع :انجمن زنان مسلمان پژوهشگر

چون فقط تکه هایی از متن اصلی برای نمونه در این صفحه درج شده ممکن است هنگام انتقال مطالب از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است

متن کامل با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند را می توانید درپایین تصویردانلود نمائیدمطالب دیگر:
📒پاورپوینت خلاقیت در مهندسی📒دانلود پاورپوینت کبد چرب و درمان آن📒دانلود پاورپوینت بازار سازها یا Market Makers📒پاورپوینت اصول مدیریت بحران📒پاورپوینت توصیف معماری📒پاورپوینت آشنایی با معایب فرهنگی ایران📒پاورپوینت مقاله درباره سییستم های اطلاعاتی 1📒پاورپوینت فناوري اطلاعات و مديريت دانش📒پاورپوینت صورتهای مالی تلفیقی📒پاورپوینت رشد و توسعه اقتصادی در افغانستان📒پاورپوینت حسابدری مشارکت های خاص📒پاورپوینت تاریخچه تحولات آموزش عالی ایران📒پاورپوینت حسابدری اجاره ها📒پاورپوینت حسابداری ترکیب های خاص📒پاورپوینت ساختار شماره دانشجویی📒پاورپوینت اتفاقات ماورا طبیعی📒پاورپوینت حسابداری سرمایه گذاریها📒پاورپوینت دستاورد های انقلاب اسلامی📒پاورپوینت حسابدری دارایی های نامشهود📒پاورپوینت چگونه یک سایت ساخت📒پاورپوینت حسابدرای مخارج و توسعه📒پاورپوینت آموزش پایگاه داده📒پاورپوینت سیستم های توزیع شده📒پاورپوینت آموزش آمار توصیفی📒پاورپوینت دیفن باخیا